Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Stáj U Zlatého potoka - Kamenná

Historie

HISTORIE 

 

Chov koní v současném areálu Stáje U Zlatého potoka v Kamenné má mnoholetou tradici. První tažní koně zde stáli už před revolucí, kdy je k práci využívalo zdejší JZD. Po revoluci se statek vrátil zpět do rukou rodiny Součkových (jmenovitě Vlastimilu Součkovi staršímu), kteří v areálu chovali hospodářská zvířata. První koně, kteří byli po revoluci ustájeni v naší stáji byli českomoravská belgická klisna Zora, která do stáje přišla v roce 1991 a teplokrevník Blaník, který se nastěhoval v roce 2005. Dalším teplokrevným koněm ve stáji byla klisna Réva. Klisna Zora (nar. 6.6.1986) byla zakladatelkou významného chovu ČMB, v červnu 2016 by oslavila své 30. narozeniny. Za svůj život odchovala rovných deset potomků. Byla skvělá pracantka a maminka. Vychovávala nejen koně a hříbata, ale i děti, tahala v lese a jezdila s kočárem. Ve stáří jí oddaně doprovázela dcera Žofka a Zorka si už jen užívala zasloužený důchod. Ve stáji po ní máme dceru Žofku, vnučku Terezu a pravnučku Nelu. Dnes se o pokračování rodu, kvalitních chladnokrevných koní vynikajících exteriérem i povahou, stará především její vnučka Tereza a pravnučka Nela, které jsou zařazeny v Hlavní plemenné knize Českomoravského belgika a v Národní genové rezervě. Svou mámu Terezu následoval i její syn Agy nar. 2009 (po Agar), který v současné době sám působí v plemenitbě a je výjimečný díky své barvě, kterou sdědil po Zorce. Vyběluje. Tereza porodila v roce 2006 klisnu Nelu (o: Agar), v roce 2009 hřebce Agyho (plemenný hřebec, o: Agar), v roce 2011 klisnu Zoru (prodána, o: Agar) a naposledy v roce 2012 hřebce Kodyho (prodán, o: Korb). Své mateřské úspěchy má za sebou i její dcera Nela, která v červnu 2010 porodila kobylku Delu (prodána, o: Korál), v březnu 2012 porodila kobylku Lusy (prodána, o: Korál). V březnu 2013 porodila jako třetí hříbě hřebečka Kobyho (prodán, o: Korb). Domácí chov ČT můžeme zdárně opěvovat i po klisně Carmen Journal (A1/1), která odchovala hříbata Cortina Blue (prodána, o: Regent, nar. 2008), Cory Gold (prodána, o: Grand Step Koláček, nar. 2010), Carpe Diem (o: Carpalo, nar. 27. 5. 2011 v 23:30) zůstane ve stáji. Bohužel klisna Carmen Journal musela být uspána 20. září 2011. V roce 2011 byla zapuštěna i ČT klisna Renoma, po níž máme ve stáji už jednu klisničku Red Paradise (nar. 29. 3. 2009). V červnu 2012 se jí narodil hřebeček Royal Gin (prodán, o: Pinot Grigio).

Do stáje postupně přibývali další jezdečtí koně rozličných plemen. Najdete u nás kromě českomoravského belgického koně, také české teplokrevníky, anglické plnokrevníky..

 

V současné době je ve stáji sedm koní patřících rodině Součkových. Kapacita stájí 10 vnitřních boxů a po domluvě možnost venkovních boxů.

 

Klenoty stáje - belgické krásky

   

Žofka                                                                               Nela

< xml:namespace prefix = "o" />< xml:namespace prefix = "o" /> 

   

                                Zora                        Žofka                      Tereza                        Nela                         Agy

TOPlist